DEPILACJA CIEPŁYM WOSKIEM

Co należy wiedzieć przed wyborem metody trwałego usuwania włosów?

Dokładne rozpoznanie ofert różnych systemów do usuwania owłosienia jest dość kłopotliwe. W różnych reklamach/informacjach można przeczytać o "cudownych" metodach trwałej depilacji - szybkiej i bezbolesnej. Po wypróbowaniu różnych systemów z przykrością stwierdzamy że nowa "cudowana metoda" znowu zawiodła.

Samo usunięcie włosa nie jest żadną sztuką, jednak zrobienie tego w sposób trwały wymaga fachowej wiedzy, doświadczenia oraz odpowiedniego urządzenia.

Przyczyny hirsutyzmu (owłosienie ciała typu męskiego u kobiet) oraz nadmiernego owłosienia skóry są rozmaite: począwszy od wpływu schorzeń endokrynologicznych (gruczołów wydzielania wewnętrznego) a skończywszy na niepożądanych skutkach działania leków.


Dlatego zanim zdecydujemy się na wybór metody jaką będziemy usuwać zbędne owłosienie należy się zastanowić nad następującymi sprawami:

 • Czy owłosienie ma zniknąć szybko, czy też akceptujemy konieczność powtarzania zabiegu. Jeżeli tak, wówczas celowe jest skorzystanie z metod krótkotrwałego usuwania włosów, jak : depilacja pęsetą, golenie, czy depilacja woskiem.
 • Jeżeli zależy nam na trwalszym efekcie, chcemy aby włosy odrastały wolniej i były słabsze, możemy zastosować laser, ultradźwięki albo aparaty wprowadzające enzymy do nieszków włosowych. Jednak do dzisiaj nie potwierdzono skuteczności tych metod. Nie ma również badań dotyczących skutków niepożądanych i odległych następstw tych zabiegów.
 • Jeżeli włosy mają zostać trwale usunięte niezależnie od ich koloru, grubości i koloru skóry należy wybrać metodę elektroepilacji. Można ją przeprowadzić o każdej porze roku. Nie ma przy tym znaczenia czy ma ono podłoże genetyczne czy towarzyszą zaburzenia hormonalne. Jest to najbardziej sprawdzona metoda trwałego usuwania owłosienia.


Jakie czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze metody:

 • Strefy podlegające usunięciu włosów: mała lub duża powierzchnia, delikatna skóra twarzy lub odporniejsza nóg
 • Rodzaje włosa: delikatny, jasny, ciemny, cienki, gruby włos, rzadkie, gęste owłosienie.
 • Typ skóry, pigmentacja, tolerancja skóry, alergie, skóra wrażliwa
 • Inne cechy: sposób życia, dyspozycyjność, zwyczaje, motywacje, środki finansowe
 • Skuteczność urządzenia i kwalifikacje specjalisty wykonującego zabieg. Na rynku znajduje się wiele urządzeń wykorzystujących różne techniki/metody trwałej depilacji, ale tylko nieliczne posiadają odpowiednie certyfikaty skuteczności i bezpieczeństwa.
 • Systemy do trwałej depilacji to skomplikowane urządzenia, które powinny posiadać możliwość dostosowania parametrów podczas zabiegu do każdego rodzaju skóry czy włosa. Praca na takich urządzeniach wymaga dużego doświadczenia i intensywnego szkolenia. Każdym nawet najbardziej skomplikowanym urządzeniem steruje ręka specjalisty, w związku z tym ostateczny rezultat zabiegu zależy od jego doświadczenia i wprawy, a także wiedzy teoretycznej na temat stosowanej metody.
 • Przy zabiegu trwałego usuwania owłosienia istotną rolę odgrywają fazy wzrostu włosa. Fazom tym podlegają wszystkie włosy typu ostatecznego. Ponieważ na danym obszarze ciała włosy są w różnych fazach wzrostu, usunięcie ich nie może odbyć się jednorazowo. Ważne jest aby każdy włos został usunięty w fazie wzrostu, ponieważ trzeba mieć pewność, że zniszczone zostały wszystkie jego komórki zarodkowe oraz brodawki - to gwarantuje że włos nie odrośnie.

Trzy fazy wzrostu włosa:

 • Faza wzrostu (anagen) - faza, w której włos osiąga swoją pełną długość, cebulka jest otwarta, a odżywianie odbywa się przez brodawkę (połączoną z krwiobiegiem).
 • Ta faza jest idealna do wykonania zabiegu.
 • Faza przejściowa (katagen) - włos uwalnia się z brodawki i przesuwa do góry. Następuje zatrzymanie procesów rozrodczych zachodzących we włosie.
 • Faza spoczynku (telogen) - polega na tym, że włos najpierw jest odżywiany z mieszka, a potem powoli martwieje i wypada. Zabieg przeprowadzony w tej fazie jest mało skuteczny.


Rodzaje włosów - trzy rodzaje:

 • Meszek - twarz, ramiona, cienki, jasny, płytki (1-2 mm)
 • Włosy przejściowe - nogi, przedramiona, pachy, zabarwiony, głębszy (3-4 mm)
 • Włos końcowy - ostateczny - to w pełni wykształcone, ostateczne owłosienie dorosłego człowieka. Występują: głowa, brwi i rzęsy, strefy genitalne, pachy, zabarwiony, gruby, głęboki (4-7 mm).

Ważne!
Rodzaje włosów przy wyborze metody mają decydujące znaczenie. Trudność związana z trwałą depilacją polega na tym, że początek włosa znajduje się głęboko w skórze (w fazie wzrostu ponad 5 mm poniżej powierzchni naskórka). Tylko nieliczne urządzenia są w stanie skutecznie usunąć struktury włosa znajdujące się na takiej głębokości.

Dlaczego rodzaj włosa jest tak ważny?
Porównanie działania i skuteczności dwóch najbardziej popularnych systemów do trwałego usuwania włosów. Zestawienie to obejmuje podstawowe informacje.

 • Elektrokoagulacja - urządzenia wykorzystujące prąd wysokich częstotliwości (HF). W wyniku zastosowania tej techniki zachodzi zjawisko elektrokoagulacji i niszczone są tkanki odpowiadające za wzrost włosa.
 • Fototermoliza - urządzenia laserowe. Promieniowanie lasera pochłaniane jest przez melaninę, powodując koagulację i odparowanie takanki na skutek zamiany energii świetlnej na cieplną

powrót do listy zabiegów

O NAS

ILONA SASAK KOSMETOLOGIA

Serdecznie witamy na oficjalnej stronie.

Zapewniamy profesjonalną i miłą obsługę, fachową pielęgnację, szeroko rozwinięte usługi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej, pedicure leczniczy, manicure, modelowanie sylwetki. Zadbamy o Wasze dobre samopoczucie i relaks.